Anlatsın
Giriş
METRO Potentials Uluslararası Yönetici Yetiştirme Programı nedir?
Miray Bostancı
Miray Bostancı
İşveren Markası ve İşe Alım Yöneticisi, METRO Türkiye
Transkript

METRO Potentials Uluslararası Yönetici Yetiştirme Programı, globalle eş zamanlı başlattığımız ve tüm Metro ülkelerinde işe alım süreçlerinden işe başlama sürecine kadar gelişim programının tamamıyla devam ettiği bir yönetici yetiştirme programıdır. Benzer şekilde pek çok güzel program var, hepsi birbirinden değerli fakat bizim ayrışan noktamız nedir?

Bizim ayrışan noktamız; hedef olarak kendimize bu Yönetici Yetiştirme Programı’nın ardından yetiştireceğimiz profilleri bir noktada Üst Düzey Yönetici, Grup Müdürü veya Direktör olabilecek seviyeye çekme arzumuzdur. Bunu Avrupa ülkeleri içerisinde, Metro’nun operasyon yürüttüğü diğer ülkeler içerisinde mobil olabilecek şekilde kurgulamaya çalışmamızdır.

Bu program iki yıl boyunca sürüyor, beş farklı etaptan oluşuyor. Öncelikle işin mutfağı dediğimiz mağazalarımızla başlıyoruz. Yönetici adaylarımız mağazalarımızda 6 aylık bir projeden sorumlu oluyor. Ardından da merkezde benzer şekilde 6 aylık bir başka programla devam ediyor. Bu sefer Yönetici adayları lokalde birden fazla mağazanın nasıl yönetildiğine dair bilgiler elde etmeye çalışıyor. Daha sonra, belki de en güzel taraflarından bir tanesi olarak yurtdışı deneyimi geliyor. Yönetici adayımız Metro’nun operasyonlarının sürdüğü ülkelere 6 ay boyunca atanıyor. Takip eden 3 ay içerisindeyse global genel müdürlüğümüz olan Düsseldorf’ta bir projeden sorumlu oluyor, son 3 ayında tekrar Türkiye’ye dönüyor. Bu sefer yönettiği bir ekip, yönettiği bir işle son 3 aylık projesini yapıyor. 2 ayın ardından da normalde Metro dünyasında 6-7 yılda gelebileceği bir pozisyonu şayet tüm projelerde başarılı olursa kendisine teklif ediyoruz.

Sadece projeler değil, en önemli noktalarından biri de; programda, tüm bu 2 yıllık süre zarfında Yönetim Kurulu Üyelerimizden bir tanesi Yönetici adayımıza destek oluyor, Mentor olarak destek veriyor. Her programın ayrı ayrı Koç’ları oluyor ve bu Koç’larımız Mağaza Müdürleri veya Grup Müdürleri seviyesinde oluyor. Yine İnsan Kaynakları Ekipleri hem global hem de lokal ekipler METRO Potentials’ın yanında oluyorlar. Son olarak da arkadaşlarımız belirli süre zarflarında toplam beşer kere 14 gün yurtdışı eğitimlerinde dönem arkadaşı gibi bir araya geliyorlar.

Bu soruya verilmiş 2 cevap daha var.