Anlatsın
Giriş
Dokuz Eylül Üniversitesi
Dokuz Eylül Üniversitesi

Dokuz Eylül Üniversitesi

Dokuz Eylül Üniversitesi

İzmir·5.6K Takipçi

İzmirin kaliteli devlet üniversiteleri arasında bulunduğu için ve İngilizce matematik eğitimi verdigi için Dokuz Eylül Üniversitesi...

İzmir'deki en köklü devlet üniversitelerinden biridir. Özelikle Fen ve Mühendislik alanında iyi bir eğitim vermektedir. Ayrıca Türkiye genelindeki seçkin üniversitelerden biridir. Birçok bilimsel ve sosyal alanlarda kendinizi geliştirebilecek imkanlar sunmaktadır.

Benim için bu sorunun en doğru cevabı İzmir'de olması sanırım. İzmir bir öğrencinin öğrencilik hayatını yaşayabileceği en güzel şehir.Diğer bir seçme nedenimde benim bölümüm için en iyi eğitim veren en köklü üniversitelerden biri olması ve gördüğüm kadarıyla diğer bölümler için de öyle.

-En önemli nedeni İzmir’de olması. Çünkü gerçekten de İzmir bir öğrencinin tüm sosyal ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir şehir. Havası, denizi, insanlarının hoşgörüsü en büyük artıları.
-Ayrıca İstanbul ve Ankara’yı özellikleri bakımından iki uç gibi düşünürsek sanırım orta yol İzmir oluyor.

Öğrenci İşlerinde sıkıntı var.. Özellikle yabancı diller yüksekolunda. Ama öğrenci işleri süper olan bi üniversite yoktur sanırım..

Tınaztepe kampüsü size hiç mi hiç kampüs hayatı yaşatmaz. Yerlerde çim yok zaten yerlerde düzgün değil. Oturduğun an yuvarlanarak aşağıya kadar inersin :) fakülteler genel olarak birbirinden çok uzak çok fazlaca büyük bi yere yayıldığı için genelde kampüste öyle öğrenci falanda görmüyorsun zaten :) tek tük insanlar olur sadece kampüste. Kampüs dışında da öyle yapabileceğin pek fazla bişey yok eğlenmek ders arası birşeyler yapmak istersen otobüse binip 15dk sonra falan şehrin öğrenci kaynayan yerlerine gidebilirsin. Yada sadece 10 dk yürüyerek kahve içmeye gidebilirsin. Tabi bunlar kampüs kapısından 10dk veya 15 dk. Kampüs kapısına kadar geçen süre ölüm. Ya yürürsün ya otostop çekersin yada ringleri beklersin ki bunlarda öyle hemen 5 dkkada gerçekleşmez. Yani anlayacağınız Dokuz Eylül'ün tek sıkıntısı tınaztepe kampüsüdür. Üniversite dediğin kampüssüz olmaz dersen Dokuz Eylül'de sıkıntı çekersin biraz buralar hiç sana göre değil :)

Dokuz Eylül şehir üniversiteciliğini benimsemiş bir üniversite. Yani kampüs sistemi yok. Fakülteler İzmir'in çeşitli yerlerine dağılmış durumda. Ama Dokuz Eylül Üniversitesi'ne ait çoğu fakültenin aksine Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü sağlık kampüsü içinde Balçova'da yer alıyor. Balçova da deniz kenarında yer almış şirin bir yer. Diğer bölümler yoğunluk olarak Buca'da yer alıyor.

Kampüsü,hocaların aşırı egosu ...

Bölümüm Tınaztepe yerleşkesinde yer almaktadır. Bu yerleşke çok büyük ve bir çok eksiği bulunmaktadır. Eksikler daha çok sosyal anlamdadır. Fakat gelişmeler de oluyor, zamanla güzelleşecek gibi.

Eğitiminin ingilizce olmasının büyük etkisi vardı benim tercihlerimde Dokuz Eylül matematiği yazmanın. Kadrosu oldukça başarılı okullardan oldukça başarılı öğretim elemanlarından oluşuyor. Gerçek anlamda eğitimi üst düzeyde vermeye çalışıyor Dokuz Eylül galiba başarılı da oluyor bu konuda.

Kendi bölümüm için konuşmak gerekirse öğretim kadrosu ve materyal olanağıdır. Diğer üniversitelerin fizyoterapi bölümlerinde bulunmayan bir çok imkana sahip.

Şuan aklima bir şey gelmedi ama ortam fena değil...:)

-9 Eylül Üniversitesi dağınık yerleşime sahip bir üniversite. Fakülteleri Buca-Tınaztepe’de yoğunlukta. Fakat tıp fakültesi Balçova’da bulunuyor. Bu çok büyük bir artı çünkü Balçova Buca ve Tınaztepe’ye göre çok daha yaşanılası bir yer ve şehrin daha merkezinde ve denize çok yakın.
-Okulun İnciraltı’ndaki KYK yurdu standartların üzerindedir ve hemen herkes tarafından beğenilir (eğer kızsanız ve biraz da şanslıysanız deniz manzaralı bir odanız bile olabilir :) )
-1997′den beri okulda PDÖ (Probleme Dayalı Öğretim) sistemiyle eğitim veriliyor.Türkiye de bu sistemi ilk uygulayan üniversitedir.Dersler ayrı ayrı değilde bir bütün olarak veriliyor.Bütüncül bir şekilde öğrenme açısından çok faydalı. PDÖ lerde kısaca işleyiş şöyle olur: Bütün bir sene 4 ya da 5 bloktan oluşur. Her blokta randomize olarak belirlenmiş 9-10 kişilik PDÖ grupları oluşturulur. Her PDÖ grubunun bir eğitim yönlendiricisi öğretim üyesi vardır ve dersleri beraber yaparlar. Bu PDÖ ler kapsamında verilmesi gereken bilgiler bir senaryo çerçevesinde merak düzeyi uyandırılarak verilmeye çalışılır. Bunun haricinde sunum, uygulama, mesleksel beceriler ve kliniğe giriş dersleriyle desteklenir.
-Geçme notu 65 ve Muafiyet kavramı diye bir şey var.Sene içindeki notlarınızın ortalaması 80 ve üzeri olursa sene sonundaki finale girmiyorsunuz. Bu da okulun 1 ay erken bitmesi ve tüm senenin stresinin tekrar yaşanmaması demek.

çok yanlışları var doğrularını kapatıyor 10 yanlışı varsa 3 doğrusu var ben 10 yanlışı hatırlıyorum 1. yanlışı bizim bölüm için öğretim görevlisi olarak çalıştırdığı harita mühendisleri akademik bir bilginliği yoktur. sadece meslekte uzman oldukları için belki dokuz eylül üniversitesinde eğitim veriyorlar ama müfredat bağlı kalırken gerçek iş piyasadaki durumu aktaramıyorlar aslında bildikleri şeyi anlatmaları gerekirken gereksiz bir çok müfredat ayrıntısında takılıyorlar bunun yerine müfredat bağlı olarak iş koşularına hazırlarsa dokuz eylül üniversitesine iş piyasasına gerekli teknik adamı sağlamış olurlar.

Sağdan soldan duyduğunuz asılsız eleştirilere kulak asmayın :))

Korkmayın! Dokuz Eylül'de okumak zordur. Ama buraya gelmeyi başardıysanız okumayıda başarabilirsiniz. Kendinize güvenin.

Çok güzel bir şehrin çok iyi bir üniversitesi Dokuz Eylül.Tek tavsiyem bölümünüz ingilizceyse hemen muafiyette geçmek için çalışmaya başlayın!Hazırlık cok zor ve sıkıcı!

Kampüs beklentilerini yüksek tutmayın buraya eğitim için gelin bence kötü değil ama beğenmeyenler de çok. Eğer buca sizin beklentilerinizi karşılamazsa izmir'de gezecek yer çok hafta sonu Alsancak İnciraltı... istediğiniz yere gidip kafa dağıtabilirsiniz kolaylıkla.

Hiç yabancılık çekmeyeceklerinden emin olsunlar. En fazla bir ayda ortama uyum sağlarlar.

Yurt imkanları biraz zayıf.Kız ve erkeklerin ortak kullandığı toplam 700 kişi civarında bir yurdu var ve yurda çok talep olduğu için torpil konuşuyor biraz.Bu yüzden kayıt olan öğrenci ya kykda kalacak ya eve çıkacak ya da özel yurt ama yurda girmeye denemelerinde fayda var :).

Yurt imkanları güzel fakat erkek öğrenci yurdu tınaztepe kampüsüne uzak. Erkek devlet yurdu da hem ekonomik hemde okula çok uzak değil ama sınırlı kontenjan var. Kız öğrenciler için yeni açılan yurt okulun dibinde ve imkanlarının iyi olduğunu biliyorum.

Üniversitenin kendi yurtları mevcut olmakla birlikte devlet ve özel yurtlar da bulunuyor.

Şahsen ben dokuz eylül öğrenci yurdunda kalan biri olarak çok memnunum rahatlik konforu ev dozunda diyebilirim

Kişiler

Erman Güler
Erman Güler
I&I Doğu Avrupa Yeni İlaçlar Lideri, Pfizer
hatice kuş
hatice kuş
Satış Asistanı, Decathlon
Seren Gülser
Seren Gülser
Pazarlama Müdürü, Abdi İbrahim
Sami Ventura
Sami Ventura
Satış Kategori Yöneticisi, Koton
Didem Gavaz
Didem Gavaz
Senior Merchandise Manager, Koton
Rana Güngör
Rana Güngör
Turkey Talent Manager, Coca-Cola İçecek
Selen Bayraktutan
Selen Bayraktutan
Mimari Hizmetler Mimarı, DenizBank
Onur Çiçekdağ
Onur Çiçekdağ
Deniz Özel Şube Müdürü, DenizBank
Sedef Kılınç
Sedef Kılınç
Direkt Malzeme Satın Alma Uzmanı, TOFAŞ Türk Otomobil Fabrikası A.Ş.
Deniz Kutsal
Deniz Kutsal
E-Ticaret Müdürü, L'Oréal
Mustafa Çelenk
Mustafa Çelenk
Sorumlu Siemens Bayi Satış Yönetmeni, BSH
Ayça Kanbir
Ayça Kanbir
Commercial Sales Manager, Siemens
Zeynep Kızıldereli
Zeynep Kızıldereli
İnsan Kaynakları Danışmanı, Garanti BBVA
Taha Aksoylu
Taha Aksoylu
Ticari ve Kurumsal Krediler Yetkilisi, Garanti BBVA
Seda Seymen
Seda Seymen
Human Resources Specialist, Coca-Cola İçecek