Anlatsın
Giriş
Siemens
Siemens

Siemens

Siemens

4.7K Takipçi
Ensar Güneşdoğdu
Ensar Güneşdoğdu
Solution Consultant, Siemens

Siemens Mobility bölümünün "Commercial Sales Manager" pozisyonuna başvuru yaptıktan kısa bir süre sonra ilk görüşme için arandım. İlk görüşmemi Mobility Bölümü Ticari Yöneticisi ve İnsan Kaynakları İş Ortağı ile gerçekleştirdim. Oldukça samimi bir ortamda geçen mülakatımda son derece profesyonelce bir yaklaşımla beni tanımaya, tecrübelerimi ve yetkinliklerime anlamaya büyük özen gösterildi. Hem ben, hem de Siemens temsilcileri pozisyonla ilgili beklentilerini açıkça ifade ettiler. Görüşmemizi bilgi birikimimi göstermemi amaçlayan bir vaka çalışmasıyla tamamladık.

Bir sonraki hafta ikinci görüşmemi Bölüm CFO'suyla yaptım ve görüşme boyunca kendimi ve iş tecrübelerimi anlattım. Ekiple ve şirket kültürüyle uyumumun değerlendirilmesine yönelik verimli bir görüşme oldu. Bu süreç her iki taraf için de olumlu şekilde sonuçlandı. Artık bir Siemensliydim.

Egemen Hancı
Egemen Hancı
Project Engineer, Siemens

"Siemens Mobility bölümünün "Commercial Sales Manager" pozisyonuna başvuru yaptıktan kısa bir süre sonra ilk görüşme için arandım. İlk görüşmemi Mobility Bölümü Ticari Yöneticisi ve İnsan Kaynakları İş Ortağı ile gerçekleştirdim. Oldukça samimi bir ortamda geçen mülakatımda son derece profesyonelce bir yaklaşımla beni tanımaya, tecrübelerimi ve yetkinliklerime anlamaya büyük özen gösterildi. Hem ben, hem de Siemens temsilcileri pozisyonla ilgili beklentilerini açıkça ifade ettiler. Görüşmemizi bilgi birikimimi göstermemi amaçlayan bir vaka çalışmasıyla tamamladık.

Bir sonraki hafta ikinci görüşmemi Bölüm CFO'suyla yaptım ve görüşme boyunca kendimi ve iş tecrübelerimi anlattım. Ekiple ve şirket kültürüyle uyumumun değerlendirilmesine yönelik verimli bir görüşme oldu. Bu süreç her iki taraf için de olumlu şekilde sonuçlandı. Artık bir Siemensliydim.

Ayça Kanbir
Ayça Kanbir
Commercial Sales Manager, Siemens

4 yılı aşkın bir süredir Siemens'te çalışıyorum. Işık Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümü mezunuyum. Stajları saymaz isek Siemens benim ilk ciddi iş tecrübem. Siemens'e ilk girdiğimde bir buçuk yıl boyunca Su Teknolojileri Bölümü'nde çalıştım. Müşteri taleplerine göre anahtar teslim çözümler üreten ve bunları yaşayan sistemler, tesisler, fabrikalar haline getiren bir ailenin genç bir ticari çalışanı olarak başladı Siemens hayatım.
Çözüm işi yapmak sahip olduğunuz maddi ve manevi tüm imkanları, yetkinliğinizi, mühendisliğinizi ve süreç yönetiminizi kullanarak, müşterilerinizi isteklerine cevap veren projeler gerçekleştirmektir. Bu süreçleri kariyerimin erken safhalarında deneyimlememin büyük bir şans olduğuna inanıyorum. Su Teknolojileri bölümünden sonra demir-çelik sektörü odaklı Metal Teknolojileri Bölümü'nde yine çok değerli bir bir yıl geçirdim. Bu yıllarda ticari satış uzmanlığına ilave olarak proje yönetimi konusunda da tecrübeler kazanmaya başladım. Daha sonra Siemens Mitsubishi ile bir ortak girişim (joint venture) kurarak kendi bünyesinden Metal Teknolojileri birimini çıkarttı. Bu değişimin ardından şuanki görevlerimi yürüttüğüm, içeriğinde motor, motor sürücüleri, süreç enstrümanları gibi bir çok endüstriye hitap eden ürünler barındıran ve bunun yanında anahtar teslim çözüm hizmetleri sunan Process Industries and Drives bölümüne geçtim.
Bu serüvenin ilk aşamalarında sorumluluklarım çözüm işlerinde ticari satış desteği vermek ve ilgili bölümlerin muhasebe ve finansal kontrollerini sağlamaktı. İlerleyen süreçlerde bu tecrübelerime ticari proje yöneticiliği sorumluklarımı da ilave ettim. Şu anda da bu farklı sorumlulukları bir arada yürütme fırsatı buluyorum ve bu çeşitlilik bana göre birbirini tamamlıyor.

Cihad Epük
Cihad Epük
Commercial Project Manager, Siemens

Bu sene Siemens'teki 6. yılımı dolduruyorum. Satın alma departmanında başladığım kariyer yolculuğuma gerek daha önceki tecrübelerim gerekse de işletme mezunu olmam sebebiyle enerji bölümü ticari proje yöneticisi olarak devam ediyorum. Yaptığım işin en keyifli yanı birçok departmanla iletişim halinde çalışıyor olmam.
Ticari proje yöneticiliğini anlatacak olursam bizler bir projeyi satıştan devralıyoruz ve bundan sonraki süreçte projenin bütçe ve karlılığından sorumlu oluyoruz. Aynı şekilde projenin müşteriye belirtilen zaman diliminde ve etkin teslimi de yine temel sorumluluklarımdan biri. Kısacası projeyi sahada uygulayan ekibin ve finansallarının yönetilmesi olarak özetleyebilirim.

Simten Güvencer
Simten Güvencer
Commercial Project Manager, Siemens

Kişisel olarak çalışana saygı gösteren bir ortam gördüm. Yöneticilerimle her zaman yakın ve samimi bir iletişimim olmuştur. Kişisel bir ihtiyacım olduğu zaman her zaman saygı gösterirler, bu ihtiyacıma öncelik vermeme olanak sağlarlar. Bir yardıma ihtiyacım olduğunda her zaman olumlu yanıt almışımdır, derdimi anlatabilmişimdir.
Siemens'in bence yine büyük avantajlarından biri sürdürülebilir iş yönetimi anlayışıdır. Yani eğer 20 tane proje başlıyor ise bunların belki 2 tanesi yarıda kalır, gerisi sonuca bağlanır. Daha planlı ve öngörülü hareket edilip projenin sürdürülebilir kılınması esas alınır.
Ek olarak Siemens'te son derece uluslararası bir çalışma ortamı mevcut. Özellikle yazılım tarafında gündelik olarak yurtdışındaki ekiplerle iletişimde olmanız gerektiği için, diğer kültürleri tanımaya, sıklıkla seyahat etmeye uygun bir ortam var. Farklı kültürlerle etkileşimde olmak insana çok şey katıyor. Mesela, bizim bölümdeki seyahatler genellikle Almanya ve Avusturya'ya gerçekleşiyor. Yazılım geliştirme alanında yeni başlayan çok sayıda proje olduğundan, yazılım mühendisi olarak Almanya'da çalışmak istiyorum derseniz çok büyük ihtimalle gidebilirsiniz.

Doğan Fennibay
Doğan Fennibay
Software Architect, Siemens

Siemens sahiplik kültürüne (ownership culture) yaptığı yatırımlar ile çalışanını firmanın bir parçası haline getirmeye özen gösteren bir şirket. Siemens'te çalışanlar olarak biliyoruz ki başarı bizim katkılarımızla mümkün. 3i programı da bu kültürün vazgeçilmez bir parçası. Siemens çalışanları kendi sorumluluk alanlarında olan ya da olmayan her konudaki yaratıcı fikirlerini özgürce paylaşabiliyor ve uygulanmasında da yer alabiliyor, bu Siemens'in köklerinde yer alan bir yaklaşım. Hepimiz şirketin başarısında pay sahibi olduğumuzu hissediyor, başarı için gerekenleri geniş bir perspektiften değerlendiriyoruz.

Oya Akar
Oya Akar
CRM Program Manager, Siemens

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki işe ilk başladığım dönemki Siemens ile bugünkü Siemens kesinlikle çok farklı. Son 10 yılda Siemens Almanya ve aynı zamanda Siemens Türkiye çok daha paylaşımcı ve katılımcı bir yönetim anlayışına sahip oldu. Siemens AG'nin 98%'i 740.000 hissedara ait olduğu için bir bakıma çalışanların sahip olduğu bir şirket. Dolayısıyla tüm çalışanların şirketi aynı oranda sahiplenme eğiliminde olduklarını görebiliyorsunuz.

Yine Alman kültürünün temel bileşenlerinden biri olarak çalışanın iş-özel hayat dengesine ve esnek çalışma saatlerine son derece saygı gösterilmekte. Çalışanlarına "izinlerini bitir" diyen nadir işverenlerden birisi olduğumuzu düşünüyorum. Siemens'in çalışma kültürünü makul çalışma temposu içerisinde, özel-iş hayat dengesi çerçevesinde, çalışanların belirlenen hedeflere yönelik yüksek performans gösterme beklentisi olarak özetleyebilirim. Elbette çalışanlar hedeflerinden sorumludur, bu kapsamda değerlendirilirler ancak bu performans özel-iş hayat dengesi ekseninde beklenir. Çalışanların katılımcı olması, eleştiriye açık olmaları beklenir. O bakımdan çok şanslı bir şirkette olduğumuzu düşünüyorum. AR-GE'de de yaratmaya çalıştığımız paylaşıma açık bir arkadaşlık ortamıdır.

Siemens'te eğitimlerin planlanması, kariyer gelişiminin planlanmasında ve kısmi de olsa yıllık hedeflerin verilmesi noktasında yöneticiler, çalışanların geri bildirimleri doğrultusunda nihai kararlarını verir.

Erdem Alptekin
Erdem Alptekin
Corporate Technology Director, Siemens

Siemens'te keyifli bir çalışma ortamımız var. Her şey hedeflerinize ulaşmakla ilgili. Bu nedenle çalışma saatleri konusunda bir katılık yok. Size verilen görevleri yerine getirdiğiniz ve hedeflerinize ulaştığınız sürece katı mesai saatlerine bağlı kalmanız beklenmiyor. Benimkinde olduğu gibi pek çok iş biriminde de zaman planlaması çalışanın insiyatifine bırakılmış durumda.

Scorecard sisteminde Yöneticim benim de görüşlerimi alarak, yıllık hedeflerimi ve benden beklentilerini tanımlıyor. Bu hedeflere ulaşmam durumunda belirli oranda ikramiye (bonus) kazanıyorum. Yıl içindeki personel görüşmelerimizde yöneticimle hedeflerime erişimim ve yetkinliklerimin değerlendirmesi konusunda konuşuyoruz.

Egemen Hancı
Egemen Hancı
Project Engineer, Siemens

Geçen Şubat ayında Siemens'in internet sitesi üzerinden ( http://www.siemens.com.tr/web/1203-10724-1-1/siemens_turkiye_-_tr/siemens_turkiye/is___kariyer/staj_olanaklari ) başvurdum. Öncellikle bağımsız bir şirket aracılığıyla bana bir genel yetenek testi gönderdiler. Bu testin içinde görsel, sayısal ve sözel bölümler vardı ve testi kısıtlı bir zamanda tanımlamam gerekiyordu. Benimle benzer bölümlerde öğrenim gören adaylara göre test sonucum daha yüksek olduğundan mülakata davet edildim. Grup mülakatı sohbet şekilde geçti ve herkese tek tek sorular soruldu. Mülakattan belli bir süre geçtikten sonra tarafıma olumlu yanıt geldi.

Emel Sarı
Emel Sarı
Former Intern, Siemens

Kişiler

Buket Yaman
Buket Yaman
İç İletişim Yöneticisi, Siemens
Simten Güvencer
Simten Güvencer
Commercial Project Manager, Siemens
Erdem Alptekin
Erdem Alptekin
Corporate Technology Director, Siemens
Merve Bayramusta
Merve Bayramusta
Project Manager, Siemens
Ensar Güneşdoğdu
Ensar Güneşdoğdu
Solution Consultant, Siemens
Doğan Fennibay
Doğan Fennibay
Software Architect, Siemens
Gizem Gilik
Gizem Gilik
Human Resources Business Partner, Siemens
Ömer Oydaşık
Ömer Oydaşık
Customer Services Division Director, Siemens
Halit Akın Akdümbek
Halit Akın Akdümbek
Production Planning Engineer, Siemens
Şilan Yılmaz
Şilan Yılmaz
Application Specialist, Siemens
Emin Seferoğlu
Emin Seferoğlu
Project Manager, Siemens
Semra Gergin
Semra Gergin
Order Manager, Siemens
Ayça Kanbir
Ayça Kanbir
Commercial Sales Manager, Siemens