Anlatsın
Giriş
Sakarya Üniversitesi
Sakarya Üniversitesi

Sakarya Üniversitesi

Sakarya Üniversitesi

Sakarya·2.5K Takipçi

Sosyal , sürekli kendini geliştiren ,Eğitim ve Turizm fakülteleri hariç 4 yıllık bölümlerin aynı kampüs içerisinde yer aldığı , kampüs içi ulaşımın kolay olduğu , öğrencisini seven bir üniversite . Ayrıca ;

MEZUNLARI EN KOLAY İŞ BULAN ÜNİVERSİTE

Sakarya Üniversitesi, Türkiye'de mezunları en kolay iş bulan ilk 5 üniversite arasında.

İnsan kaynakları sitesi Secretcv.com'un verilerine göre Türkiye'de mezunları en kolay iş bulan üniversiteler arasında Sakarya Üniversitesi öne çıkıyor. Açıklanan verilere göre Sakarya Üniversitesi, İstanbul, Marmara ve Kocaeli Üniversitesi'nin ardından 4. sırada yer alıyor.

SAPANCA GÖLÜ MANZARALI EŞSİZ KAMPÜS

Sakarya Üniversitesi'nin Sapanca Gölü manzaralı yemyeşil kampüsünde öğrencilerin rahat bir eğitim alması için her türlü olanak düşünülmüş. Öğrenciler posta ve banka hizmetleri için kampüste bulunan şubelerden yararlanmaktalar. Beslenme ihtiyaçlarını ise, merkez yemekhane ile birlikte kampüs içerisinde bulunan birçok kafeden karşılamaktalar. Sakarya Üniversitesi’nin tüm kampüslerinde kablosuz ağ bağlantısı ve öğrencilerin kullanımına açık bilgisayar laboratuvarları bulunmaktadır. Kütüphane hizmetleri ise merkez ve fakülte kütüphanelerinden verilmektedir.

ULUSAL KALİTE ÖDÜLLÜ İLK VE TEK DEVLET ÜNİVERSİTESİ
Sakarya Üniversitesi’nin EFQM Mükemmellik Yetkinlik Seviyesi Kalite Belgesi’ne sahip ilk ve tek devlet üniversitesi. 2001 yılında idari ve destek hizmetlerinin iyileştirilmesi amacıyla başlanan kalite çalışmaları 2010 yılında kamu kategorisinde Ulusal Kalite Ödülü alınmasıyla sonuçlandı. Sakarya Üniversitesi bunun yanı sıra 2009 yılında Avrupa Komisyonu tarafından verilen ‘Diploma Eki Mükemmellik Ödülü’, yine aynı yıl ‘Avrupa Dil Ödülü’nü aldı. 2010 yılında ise Türkiye’de ilk defa ‘ECTS Eki Mükemmellik Ödülü’nü aldı.

ERASMUSA EN FAZLA BÜTÇE AYIRAN ÜNİVERSİTE
Sakarya Üniversitesi, Türkiye’de Erasmus öğrenci değişim programlarına en fazla bütçe ayıran üniversite olmanın yanı sıra, bu sayede ikili anlaşmalar çerçevesinde yurtdışına en fazla öğrenci gönderen ikinci üniversite durumunda.
ÖĞRENCİ TOPLULUKLARI SÜREKLİ AKTİF
100'ün üzerinde öğrenci topluluğunun bulunduğu Sakarya Üniversitesi'nde yıl boyunca panel, seminer, konferans, kongre ve söyleşi hiç eksik olmuyor. Yıl boyu düzenlenen onlarca etkinlikle sosyal açıdan gelişen öğrenciler kariyer topluluklarının sayesinde de iş hayatıyla mezun olmadan yakından tanışma fırsatı yakalıyorlar.

ULUSLARARASI GEÇERLİLİĞE SAHİP DİPLOMA
Sakarya Üniversitesi mezunları, diplomalarının yanında aldıkları diploma eki ile uluslararası tanınırlık kazanıyor.

BİLGİYE ERİŞİMDE ZAMAN SINIRLAMASI YOK: 7/24 AÇIK KÜTÜPHANE
Öğrencilerin ders dışı boş zamanlarını kütüphanede geçirmeleri, kitap ve çevrimiçi (online) kaynaklara zaman sınırlaması olmadan ulaşmalarını amaçlayan SAÜ, bu doğrultuda Merkez Kütüphanesini 7 gün 24 saat açık tutmakta.
2011-2012 Eğitim-Öğretim yılında özellikle öğrencilerin geç saatlere kadar ders çalışmak için yoğun olarak kullandığı Merkez Kütüphane, bir ders çalışma ortamıyla birlikte bilgisayar laboratuvarı, kablosuz internet erişimiyle de internetin getirdiği sonsuz bilgi erişimine de imkân veriyor.
Yaklaşık 6 bin metrekare alanda hizmet veren SAÜ Kütüphanesi, içinde 730 kişilik konferans salonu, çalışma odaları, okuma salonları, görsel ve işitsel kaynaklara ulaşmak isteyenler için ayrı bölümleri ile bilgiye ulaşmak isteyenlere en iyi hizmet sunma çabasında.
Milyonlarca Kaynağı Erişim
150 bini aşkın kitap, binlerce tez, 3 bin CD veya DVD olmak üzere binlerce bilgi kaynağına sahip Kütüphane, ayrıca yaklaşık 1700 dergi aboneliğiyle de süreli yayınlarda da gelenlere sınırsız bir hizmet sunmakta.
Ulusal ve uluslararası birçok çevrimiçi veritabanına üye olan Sakarya Üniversitesi Merkez Kütüphanesi, öğrencilere, öğretim elemanlarına ve araştırmacılara elektronik veritabanı abonelikleri ile 28 bin e-dergiye, 2 milyon e-kitaba, 2 milyonun üzerinde e-teze ve Time gazetesinin 200 yıllık arşivine elektronik ortamda tam metin erişim olanağı sunuyor.

UZMAN AKADEMİK KADRO
191 Profesör, 175 Doçent, 516 Yardımcı Doçent, 234 Öğretim Görevlisi, 101 Okutman, 505 Araştırma Görevlisi, 51 Uzman ile toplamda 1773 kişilik akademik kadrosuyla bütün öğrencilerine eşit ve kaliteli biçimde eğitim vermeyi sürdüren Sakarya Üniversitesi sürekli olarak akademik kadroyu hem kalite hem de sayı olarak artırmayı hedefliyor.
1992 yılında kurulan ve kurulduğu günden bugüne sürekli gelişim içerisinde olan Sakarya Üniversitesi uluslararasılaşmaya verdiği önemle biliniyor. Her öğretim üyesinin yurtdışı deneyimi kazanmasını zorunlu hale getiren SAÜ bu alanda yurtdışı desteklerini de arttırmış durumda.

FARABİ PROGRAMI İLE YURTİÇİNDE 82 ÜNİVERSİTE İLE ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ
Kısaca "Farabi Değişim Programı" olarak adlandırılan Yükseköğretim Kurumları Arasında Öğrenci ve Öğretim Üyesi Değişim Programı, üniversite ve yüksek teknoloji enstitüleri bünyesinde ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim-öğretim yapan yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim üyesi değişim programıdır.
Farabi Değişim Programı, öğrenci veya öğretim üyelerinin bir veya iki yarıyıl süresince kendi kurumlarının dışında bir yükseköğretim kurumunda eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam etmelerini amaçlamaktadır.
Farabi Değişim Programına katılan öğrencilere karşılıksız burs, öğretim üyelerine de ek ders ödemesi yapılmaktadır.
Sakarya Üniversitesi'nin, Farabi değişim programı dahilinde yurtiçinde 82 üniversite ile anlaşması bulunuyor.

YABANCI DİL OLANAKLARI
Yabancı dil gelişimine hayli önem veren Sakarya Üniversitesi’nde, önlisans, lisans ve yüksek lisans programlarına başlayacak öğrencilerin İngilizce seviyelerini tespit etmek amacıyla İngilizce yeterlik sınavı yapılıyor. Bu sınavdan en 60 puan alan öğrenciler İngilizce Hazırlık Sınıfı'na seviyelerine göre başlıyorlar. Lisans bölümlerinin tamamında İngilizce hazırlık programı bulunuyor. Bazı bölümlerde İngilizce hazırlık sınıfları zorunlu. İlahiyat Fakültesinde ise, Arapça Hazırlık sınıfı zorunlu. İngilizce dersleri Yabancı Diller Bölüm Başkanlığı tarafından yürütülüyor.

FARKLI ÜLKELERDEN BİNİN ÜZERİNDE YABANCI ÖĞRENCİ
Sakarya Üniversitesi, 40 farklı ülkeden binin üzerinde yabancı öğrenci sayısı ile her geçen gün uluslararası bir üniversite olma yolunda hızla ilerliyor.

ÇİFT ANADAL VE YANDAL UYGULAMALARI İLE ÇİFTE DİPLOMA İMKANI
Çift Anadal ve Yandal uygulamalarının çokluğuyla dikkat çeken Sakarya Üniversitesi'nde Fen-Edebiyat Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi, başta olmak üzere toplamda 8 fakülte ve 32 bölümde çift anadal ve yandal yapılmasına olanak sağlanıyor. Başarı şartını ve diğer koşulları sağlayan öğrenciler Sakarya Üniversitesi'nde iki ayrı programdan eş zamanlı olarak ders alıp, iki ayrı diploma alabilme imkanına sahip.

100 BİNİ AŞAN MEZUN
Sakarya Üniversitesi kurulduğu 1992'den bugüne 100 binin üzerinde mezun verdi. Sakarya Üniversitesi'nin hür düşünceli, insan haklarını gözeten, insanlığa saygılı, milli ve manevi değerlerine bağlı, vizyon sahibi, demokrat, ekip ruhuna inanan, araştırmacı ve sorgulayıcı, rekabetçi, sosyal ilişkileri güçlü ve yüksek donanımlı öğrencileri mezun olduktan sonra gerek kamu ve gerekse özel sektörde kolayca iş bulabilmektedir.

60 BİNİ AŞAN ÖĞRENCİ
Temelleri 1970 yılında atılan Sakarya Üniversitesi, 60 bini aşan öğrencisi 2500 çalışanı ve 325 farklı bölümü, örgün eğitimin yanında uzaktan eğitim ve sertifika programlarıyla büyük bir kurum haline gelmiştir. Ayrıca 40 farklı ülkeden 1000 e ulaşan yabancı öğrenci sayısı ile uluslararası bir üniversite olma yolunda hızla ilerlemektedir.
Sakarya Üniversitesi, öğrencilerini; hür düşünceli, insan haklarını gözeten, insanlığa saygılı, millî ve manevi değerlerine bağlı, demokrat, vizyon sahibi, ekip ruhuna sahip, araştırmacı ve sorgulayıcı, rekabetçi, sosyal ilişkileri güçlü ve yüksek donanımlı olarak yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Ayrıca bknz : http://www.milliyet.com.tr/universite-siralamalari-kopan/gundem/ydetay/2079813/default.htm

Ahmet Özcan
Ahmet Özcan
Halkla İlişkiler, UNIGARDEN

İstanbul'un kargaşasından uzak bir şehir olup da, bir buçuk iki saat sonra İstanbul'da olabilmeniz sizin için büyük fırsat. İstanbul'un arka bahçesi olarak nitelendirebilirsiniz Sakarya'yı. Okula veya derse gitmek istediğinizde saatler öncesinden uyanıp metrobüs, metro veya kalabalık otobüslerin olmadığı bir şehirde olduğunuzu düşünün. Sakin bir şekilde bir yerlere yetişmeye çalışmadan zamanınızın sizin olmasını istiyorsanız, Sakarya Üniversitesi'ni seçin. Ayrıca bir çok fakültesi köklü hocaların olduğu bir yapıya sahip. Eğitimi ne kadar iyi derseniz, 100 üzerinden 78 veririm.

Burak Saltan
Burak Saltan
Dijital Pazarlama Uzmanı, SOMEYO

İş bulma alanında ilk 5 sırada ve hocalarım tarafından yönlendirildim

İstanbul Teknik Üniversitesinin bi zamanlar mühendislik fakültesi olan Sakarya Üniversitesi kendine has yapısı ve İTÜ'lü hocalarıyla İstanbula yakınlığıyla ögrencileri kendine çekmede gayet başarılı.

Kesinlikle evet :)

Ahmet Özcan
Ahmet Özcan
Halkla İlişkiler, UNIGARDEN

%70 Seviyorum diyebilirken, %30 sevmiyorum diyebilirim. Sevme sebeplerim arkadaşlıklarım, sevmeme sebeplerim derslerde yaşadığım problemler.

Burak Saltan
Burak Saltan
Dijital Pazarlama Uzmanı, SOMEYO

sevmiyorum asla diyemem ancak tam anlmıyla seviyorumda denemez tabi. :)

Diyebiliyorum, gönül rahatlığıyla herkese tavsiye edebilirim

Kısa, öz ve net; Sakarya Üniversitesi'ni seviyorum.

Kişisel gelişim olarak öğrencilere çok imkan tanınıyor .Kültür ve Kongre merkezinde çoğu ücretsiz eğitimler ve seminerler düzenleniyor.Aslında en beğendiğim yanı üniversite sınırları içerisinde otobüs ve minibüs ücretsiz .. :))

Ahmet Özcan
Ahmet Özcan
Halkla İlişkiler, UNIGARDEN

SAKARYA DEĞİL DE HENDEK DESEK DAHA İYİ OLUR HENDEĞİN BEĞENDİĞİM YÖNÜ YOK DENECEK KADAR AZ ARKQADAŞ OARTAMINI SEVİYORUM O KADAR

Kampüsünün doğa ile iç içe olması, ferah olması, rahat ve sakin bir yapıda olması en sevdiğim yanları. Bunların yanında fakülte bina ve sınıflarının modern ve yeni yapılar içerisinde olması beğendiğim yanları içerisinde.

Yemekhanesindeki yemekler gayet ideal ve tatları güzel. Günde 4 TL'ye iki öğün doya doya yiyebilirsiniz. Yemekte ne var diye merak ediyorsanız Google'a YEMEK MENÜ yazdığınızda ikinci sırada Sakarya Üniversitesi aylık yemek menüsü çıkacaktır. :)

Burak Saltan
Burak Saltan
Dijital Pazarlama Uzmanı, SOMEYO

kesinlikle kütüphanesi. fiziki olarak okulumuz çok iyi ancak hocalarımızın çoğu bizi kendi gibi bilgili gördüklerinden dolayı sınavlar sıkıntılı geçebiliyor.

Göl kenarında bir kampüsü olması, hocalarımızın tamamen öğrenci odaklı olması ve bizi en iyi şekilde eğitmeye çalışması

Sadece Saü ' ye değil herhangi bir üniversiteye başlayacaklara tavsiyeler zaten standart ' tır . Hatırlatayım ben ;

-1 Öğrenci işlerindeki kadın size düşman değil. Onun nefreti bütün dünyaya karşı. moralinizi bozmayın ve klimanın tadını çıkarın.
2. ilk hafta ders olmaz, amele gibi gitmeyin. (hadi o tatlı heyecanla gaza gelip gittiniz, hayvanlar gibi ilk geceden bütün okulu facebook arkadaş listenize eklemeyin.)
3. ders programı için panonun önünde toplanan kalabalığın arasında görüp aşık olduğunuz kızın sevgilisi var. baştan uyarıyorum. sonra çok ağlarsınız, demedi demeyin.
4. muhabbete "LYS'de kaç puan yaptın? Bi' alt tercihim su ürünleriydi" şeklinde giren elemanla samimiyetiniz, not almanın ötesine geçmesin. çünkü, o çok sıkıcı biri. dikkat edin.
5. saçı, sakalı uzatıp maymuna dönmeyin. uzayan kıllar, özgürlük sembolü değildir. klişeleşmeyin.
6. sporla alakanız olmadığı halde sürekli eşofman altıyla gezen dombililerden olmayın. ve hava 60 derece dahi olsa "bol cepli kapri" denen tekstil ürününden uzak durun.
7. kulüpler amele kaynıyor. heyecanlanıp, hepsine girmeyin.


Neyse ; yaşayacağınız yer çok önemlidir arkadaşlar. Evinizi , yurdunuzu iyi seçin. Önerim kesinlikle üniversiteye en yakın yer UNIGARDEN. Apart ve yurt gibi işletilen sistem mevcut. 2500 kişilik sosyal alanları olan bir site. UNIGARDEN  ile ilgili bilgi almak için bana ulaşabilirsiniz. İletişim : 0531 774 53 10

Ahmet Özcan
Ahmet Özcan
Halkla İlişkiler, UNIGARDEN

Eğer, yönetim bilişim sistemleri okumak istiyorsanız, Türkiyede bulabileceğiniz en iyi YBS burada.

Öncelikle kampüsün tadını çıkarın. Dersleriniz için kesinlikle acele etmeyin. Herkes sizin gibi şehir dışından geliyor olacaktır. O yüzden sadece siz o ortamda yabancı olmayacaksınız.

Dersleriniz bu süre içerisinde emin olun ki hafif olacaktır fakat konular itibariyle nereye geldim ben diyebilirsiniz. Bu süreci takmadan elinizi çabuk tutup öğrenci kulüplerinde aktif olmaya bakın.

Sakarya Üniversitesi'ni ve manzarasını canlı izleyebilirsiniz: https://www.youtube.com/c/SabisCanli/live

Burak Saltan
Burak Saltan
Dijital Pazarlama Uzmanı, SOMEYO

not tutun ona buna ağız acmayın bır kere ders kacırdınmı devamı gelir not ısteyen herkese not vermeyin çünkü o adam sana her an kazık atabılır.bu devırde babanıza bıle guvenmeyın.

Tavsiyemi yazdıklarım içinden kendinize ders çıkararak bulabilirsiniz.Gelmeden önce çok yüksek beklentileriniz varsa üzülürsünüz.Ancak dediğim gibi çokta pişman olmazsınız.Gelen arkadaşlara şimdiden başarılar.

Kantinler ilgililerin çok dikkat ettiği, olduğu kadar minimalize kullanılmasının hedeflendiği yerlerdir.Örneğin; okulun en meşhur kantini İİBF kantininde dışarıda masaların kaldırılması , kantinde playstation , langırt gibi oynayıp stress atabileceğimiz aktivitelerin kaldırılması.
He çok mu önemli ? -değil . Merkez kafeterya da hepsini bulabiliyoruz :)


Bir de BÜT ler kaldırıldı.Neden kaldırıldı ki? Herkes son bir şansı haketmez mi? Neden acı çektirip yaz ayında bir şans daha verilir ki ? :)

Ahmet Özcan
Ahmet Özcan
Halkla İlişkiler, UNIGARDEN

Sadece dolmuş ve ya otobüs ile okula çıkılabilmesi. Gece 12'den sonra kampüs mevki olan Esentepe Mahallesi'ne toplu ulaşım araçlarının olmaması. Tabi bir öğrenci olarak taksiye binecekseniz bu hiç sorun değil.

Burak Saltan
Burak Saltan
Dijital Pazarlama Uzmanı, SOMEYO

Üniversite sıradanlığını kıramıyor.

Sakarya'nın Serdivan ilçesi tamamen yurt , apart ve evlerle dolu bir ilçedir.Burada her bütçeye göre konaklama imkanları bulunmaktadır.Benim önerim; kampüse yakın noktalarda konaklama yapmaktadır ve ayrıca bence UNIGARDEN sitesi tam bir Sakarya Üniversitesi öğrencisinin kalabileceği en güzel yerdir.
UNIGARDEN sitesi ile alakalı bana ulaşabilirsiniz. İletişim: 0531 774 53 10

Ahmet Özcan
Ahmet Özcan
Halkla İlişkiler, UNIGARDEN

Bir çok özel yurtlar bulunmasının yanında KYK devlet yurtları da bulunmakta. KYK kontenjanları bayağı fazlayken, özel yurtlar sizlerin bütçesine göre sıralanmakta. Ortalama aylık özel yurt ücreti üç öğün yemek dahil 700-1000 TL arasındayken, KYK yurtları iki öğün yemek dahil aylık 120-150 TL fiyatlarında.

Burak Saltan
Burak Saltan
Dijital Pazarlama Uzmanı, SOMEYO

Üniversitenin içinde KYK yurdu bulunmakta fakat, hemen yanı başında mavi durak isimli bir yer var ve burası 15.000 civarı öğrenciye ev sahipliği yapmakta

Üniversiteye yakın çok sayıda yurt ve apart evler bulunmakta. Bu yüzden Sakarya Üniversitesine gelecek arkadaşların yurt veya ev kiralamaktan yana sorun yaşayacağını düşünmüyorum.

Kişiler

Burak Saltan
Burak Saltan
Dijital Pazarlama Uzmanı, SOMEYO
Hakan Ertuğrul
Hakan Ertuğrul
Satın Alma Kıdemli Uzmanı, Arçelik
Onur Selvi
Onur Selvi
Yağ, Bakliyat, Makarna, Baharat Bölüm Sorumlusu, Migros
Sinem Güvenal Ege
Sinem Güvenal Ege
Organizasyonel Gelişim Süpervizörü, Arvato CRM Türkiye
irem yıldırım
irem yıldırım
Satış Danışmanı, Decathlon
İpek Kavazlar
İpek Kavazlar
Müşteri Hizmetleri Birim Yöneticisi, Pronet
Burak Tuğcuoğlu
Burak Tuğcuoğlu
VW Ticari Satış Danışmanı, Doğuş Oto
Burak Tokul
Burak Tokul
Saha İnsan Kaynakları Uzman Yardımcısı, Koton
Sezen Eruyandı
Sezen Eruyandı
İşe Alım ve İç İletişim Süreç Yöneticisi, Tat Gıda ve Düzey Pazarlama
Gamze Erbaş
Gamze Erbaş
SCANIA SSH Bölge Servis Yöneticisi, Doğuş Otomotiv
İlkay Narlı
İlkay Narlı
Yazılım Geliştirme Takım Lideri, Zingat.com
Ertuğrul Ordu
Ertuğrul Ordu
SAP ERP Yöneticisi, Ak Gıda
Gurkan OZCAN
Gurkan OZCAN
Yazılım Geliştirme Takım Lideri, Kordsa Teknik Tekstil
Ahmet Özcan
Ahmet Özcan
Halkla İlişkiler, UNIGARDEN