Gözde Morkoç Nikelay
Gözde Morkoç Nikelay
Sustainability and External Relations Manager, PepsiCo

Bir öğrenci olarak kendi izlediğim yolu paylaşmak isterim.


1-) Almış olduğumuz üniversite eğitimi biraz çağın gerisinde. Bu şu demek. 21. yy da bizler bilişsel seviyesi yüksek işler yapmanın derdinde olmalıyız. Bunca yapay zeka, robotik çalışmalar vs. bilişsel seviyesi düşük işleri insanların elinden alıp robotlara aktarmak için. Ki bu sayede insan bilişsel seviyesi yüksek işler ile meşgul olsun. Bizlerin okul sıralarında almış olduğumuz eğitim salt bilgi üzerinden gidiyor genellikle. Ancak şu var ki bulunduğumuz çağda salt bilgiye ulaşmak çok da zor değil. İlerleyen maddelerde bunu biraz daha açacağım. Bizim almış olduğumuz derslerin ötesinde soft skiller dediğimiz becerilerimizi geliştirmeye ihtiyacımız var. Soft skiller; takım çalışmasına yatkınlık, liderlik, duygusal zeka, sosyal beceriler, kendini ifade edebilme yetisi, eleştirel düşünme, karmaşık problem çözebilme gibi derin yetkinliklerden oluşuyor. Her şeyin çok hızlı geliştiği ve geliştiği şu günlerde bildiğimizle değil de bildiğimizi unutup tekrardan öğrenme (unLearn) yeteneğimiz daha çok ön plana çıkaracaktır. 


2-) Okulun sosyal imkanlarını kullanmayı unutmayın. Üniversiteler akademinin ötesinde birer sosyal gelişim alanlarıdır aynı zamanda. Üniversitenizin öğrenci kulüplerini incelemek ve en az iki tanesinin çalışmalarına katılmakta fayda var. En az birinin de organizasyon ve yönetim ekibinde olursanız birçok şeyi deneyimleme imkanı bulabilirsiniz. 


Yanı sıra üniversitenizin kariyer merkezlerini de araştırın. Benim okulumun partnerlik yaptığı 2600 şirket ile çok kolay bir şekilde iletişime geçebiliyor, bir kısmından kariyer koçluğu alabilme şansı ve yanı sıra staj imkanları bulabiliyorum. Muhakkak sizin okulunuzda da bu tarz çalışmalar vardır. Araştırın ve kovalayın derim. 


3-) Online eğitimlere dahil olun. 1. maddede bahsettiğim üzere sadece üniversitenizin derslerini almak zorunda değilsiniz. Sınırlarınızı kendiniz çizebilirsiniz. İnternet üzerinde online olarak sunulan birçok ders mevcut. Ben Coursera platformunu kullanıyorum. London Business School'dan tutunda UPenn'e kadar birçok nitelikli okulun sunduğu dersleri bilgisayarınızdan edinebiliyorsunuz. İnteraktif vaka çalışmaları vs ile eğitimleri tamamlıyor ve eğitim sonunda sertifika alma hakkı kazanıyorsunuz.


4-) Sertifika demişken arkadaşlarımda görmüş olduğum bazı yanlış yaklaşımlara değinmek isterim. Şimdiye kadar çok fazla programa katılmış olmamdan dolayı birçok arkadaşım benden etkinlik veya programa gideceğim zaman kendilerine de haber vermemi istiyorlar. Önceleri bunları diyenlere gerçekten olabildiğince yardımcı olmaya çalışıyordum. Ancak sonraları şunu fark ettim. Öğrenciler eğitimin veya etkinliğin kalitesine aldırmaksızın sertifika almak için en alakasız etkinliklere gitmeyi göze alıyorlardı. Aksi de eğitim ne kadar kaliteli olursa olsun sertifika olmadığı zaman arkadaşlarımın bu tarz programlara katılmak istemediğini gördüm. Tam bir sertifika çılgınlığı var. Gereksiz görüyorum. Amaç öğrenmek ve deneyimlemek olsun. Sertifika biriktirmek değil.


5-) Sektörleri ve piyasaları takip edin. Gelişmelerden ve güncel olaylardan haberdar olmakta fayda var. Bu bağlamda takip ettiğiniz piyasa ile alakalı sitelerin email bültenlerine kaydolabilirsiniz. Webrazzi haber bülteni gibi gibi.


Bu konu ile alakalı birçok madde sıralanabilir, tartışılabilir. Ancak çok uzattığımı düşünerekten burada noktalıyorum. Öğrenme azminizin hiç dinmemesi umuduyla

Mustafa Tutal
Mustafa Tutal
Sales Operations Intern, Microsoft
Bige Mercan
Bige Mercan
Kurumsal İletişim Direktörü, L'Oréal

Gezmeli ama boş bakmamalı , baktığı şeyi görmeli incelemeli . Meraklanmalı. Sadece okuduğu bölümle ilgili değil . Birçok şeyde girişken olmalı . Tecrübe edinmeye çalışmalı. Her gün boş boş kafelerde veya kahvelerde oturup Okey oynamaktansa evde oturup ingilizce bilen insanlarla tanışmaya çalışmalı internet üzerinden . Bu kişilerle pratik yapmaya çalışmalı. Yeniliğe açık olmalı . Ezberlemektense anlamaya çalışmalı . Farklı bakış açılarına sahip insanlarla iletişim kurmalı . 

Kelechi Thaddeus Udeozor
Kelechi Thaddeus Udeozor
Üretim Yönetimi Müdürü, BSH

Istanbul has plenty of expat. Very crowded,very big city.Initially, it can be difficult to adapt but I think it won't last a lot. It has very nice places to travel and dwell.

Its great experience for student. You must be try!

Bilmem

KIvanç Mahmut
KIvanç Mahmut
Mağaza Müdürü, Barok kuyumcu
Xolile White
Xolile White
Technical Director, Nestlé
Serdar Kuzuloğlu
Serdar Kuzuloğlu
Mehmet Zorlu Vakfı Gençlik Zirvesi Konuşmacısı, Mehmet Zorlu Vakfı
Gürhan Çam
Gürhan Çam
İnovasyon, Dijital Ödeme, Bulut ve Direkt Bnk., Saha Satış ve Marka Ortak. Grup Müdürü, DenizBank
Evrim Kuran
Evrim Kuran
Mehmet Zorlu Vakfı Gençlik Zirvesi Konuşmacısı, Mehmet Zorlu Vakfı
Erhan Erkut
Erhan Erkut
Mehmet Zorlu Vakfı Gençlik Zirvesi Konuşmacısı, Mehmet Zorlu Vakfı
Aytül Erçil
Aytül Erçil
Mehmet Zorlu Vakfı 21. Yüzyıl Yetkinlikleri Eğitim Programı Konuşmacısı, Mehmet Zorlu Vakfı
Olcay Yılmaz Nomak
Olcay Yılmaz Nomak
İnsan Kaynakları Direktörü, Migros
Mehmet Cem Tunçay
Mehmet Cem Tunçay
Format Direktörü, Migros
Tülye Sekendiz
Tülye Sekendiz
Macrocenter Format Direktörü, Migros
Ekmel Nuri Baydur
Ekmel Nuri Baydur
Meyve Sebze ve Kırmızı Et Direktörü, Migros
Bade Tuğçe Bozfakıoğlu
Bade Tuğçe Bozfakıoğlu
Veri Analizi Müdürü, Migros