Anlatsın
Giriş

İnşaat Mühendisi adayları yaz-kış  stajı her zaman mümkün.

Lise yıllarında okuduğum Mühendislik ve ideoloji (Nilüfer Göle)  yeni baskısı da hazırlanıyormuş (dili biraz ağır  gelmişti o yıllarda- doktora tezi için yazıldığını yeni öğrendim.


Sıkılmam okurum derseniz denenebilinir. Açıkçası  kendim sonuna kadar gelemedim.

Üniversite  içinde Arkeoloji topluluğu gezileri olurdu. Kaçırdığım geziler içime oturdu. Mezuniyet sonrası o gezilerde gidilen yerlere gitmeye çalıştım mümkün olmadı.   

İyi veya kötü Üniversite olarak değil bölüm seçimi tercih olmalıdır. Üniversitelerin, ister devlet, vakıf ister özel olsun zorluk dereceleri internet üzerinden zorluk kategorileri vardır. Bölümlerin de zorluk kategorilerini araştırmak da fayda vardır


Tercih olarak kolay üniversite ve kolay bitirilecek  bölüm seçile bilinir. Sonuç da tercih meselesidir. Aynı şekilde zorluk kategorisi yüksek veya zor  üniverisite de bölümü kolay bitirilecek anlamına gelmez. Kategorisi zor olan bir bölüm kolay bitirilmesi de zorlu olacaktır.


Seçimlerinizi önünüzdeki on yıl içinde doğru kara vermişim diyebileceğiniz Üniversite ve zorluk derecesine bağlı kalınmadan kendi kapasitenizi zorluyacağı rekabetçi bölümler sizi daha zinde ve başarı basamaklarını açacaktır. Kısaca, Üniversitenin adı size kimliginiz olacaktır. Başarılar.

Yerleşim alanı olarak 45 kilometre kare alana , orman 35 kilometre kare alana sahip olduguna göre toplam 10 adet futbol sahası yan yana gelmesi demek. Eymir gölü bu hesaba dahil değil.

Lisans, BS bachelor of scince ilgili bilim dalı altında farklı seçenekleri de içine alan 100 kredi ders yükünü kaldirmaniz yada enaz 2.00GPA ile alınan diplamadir.Orta zeka ve üzeri her birey ben neymisim diyebilmesi için en az 3.00 üstü yarısı goguslemesi gereken bir durum.Kendi adımı 2.50 i beni ayakta taşıdı.Master of science biraz daha farklı tadları da görün, devam mi tamam mi sorusuna cevab bulacağınız bir dönem.Burada GPA 3.00 altı ise ayin bitti demektir.Ben 3.50 ile kendim oyunu bitirmistim MS i bıraktım.Bırakmak da ayrı bir tad mantığıyla hayata atılmayı secmiştim.MS gerek okul ile bölüm ile tam bütünleşmenin birleşim yeri bence.

Mülakat simülasyonu kullanmadım hiç bir mülakatımda ancak similasyon anlamsal olarak mulakati başarıyla sonuçlandıracak bir araç olduğu anlasilmakta.Sorulara önceden hazırlıklı olmak ve is giriş yeteneklerinizi anında yazılı sözlü mesleki sorulara önceden hazırlıklı olabilecek şekilde kendinizi guncellemeniz başlı başına simülasyon olur.Benim mülakat başarı oranim yůzde 70 dir.Aracısız bu oran başarı değil mutlaka.Yeni mezunların ilk mulakati alma ihtimali %5 altı olması nedeniyle yeteneklerini artırma iyi bir çözüm olabilir.

Zorluk tamamıyla, Universite derecelendirme kuruluşları ve ögrencilerin bölüme girmeden önce aldıgı notlar belirler.Bölüm içinde ikinci zorluk curve eğisi ve sınıf ortalaması belirler. Bu anlamda yoğun egitim programı 4 yıla sıgdırıldıgını düşünecek olursak. Dört akademik yılda 4 üzerinden 3 üstü GPA bence başarı. Aynı ögrenci zorluk derecesi kolay olan üniversitelerde 4 üzerinden 5 ile mezun olması kaçınılmazdır.Sorunun cevabı zorluk derecesi çok zor olan üniversitede İnşaat mühendsligi bence zor dur.

1983 yılında Hazırlık yönetmeligi Hazırlık bölümü A, B, ve ingilizce bilmiyenler olarak üç sınıfa ayırmıştı.


Ben bilmiyenler grubunda yer aldım. A gurubu kolej mezunu ingilizceyi bilen  fakat muafiyeti geçemeyenler, B grubu orta derece denilebilinir.Sabah dersleri gramer ağırlıklı öglen dersleri okuma ve uygulama olan , hemem hemen her iki günde bir popquizi olan bir yılı geçirdiginiz dönem denilebilinir. Her bölümden karşılaşacagınız renkli kişilikler, özetle eğlenceli yıllar olarak aklımda kaldı. Açıkçası, ilk sömestir ortalaması 45 gibi rakamla kapattıgım için hocalarında sende fazla umut yok olarak dillendirdigi ilk sömestirde biraktım dersleri. Atılma karşılıgında, İTÜ Maden fakültesi macerası başladı  bu durum YÖK ün yeni uygulaması idi.1985 yılında ÖYS sınavı sonrası ODTÜ Jeoloji kazanmamdan sonra de muafiyet sınavına kadar  hızlandırılmış İngilizce kursları katkısıyla muafiyet alt sınırı 60 olan sınavı 61 ile  gögüsledim. 

Açıkçası Erasmus exchange students olarak bir girişimin olmadı.Bildiğim kadarıyla 450 milyon bütçeli bir kuruluş.Yüksek ögrenim gören herkez bu öğrenci alışverişinde bir iki sömestr sadece avrupa ülkelerinde öğrenci olabilir.Kriter olarak son alınan GPA notu belirleyici.Hedef ülke ve üniversite seçildikten sonra başvuru yapılıyor.Ingilizce yeterlilik ve kabul edilecek ülke dili ile ilgi bir sınav i da aldıktan sonra Erasmus yolcusu kalmasın diye bir anons u bekleyeceksiniz olsa gerek. 

Temel eğitim 2 tam yıl bunun içerisinde bilgisayar dersi de var. Bölüm dersleri ikinci yıldan sonra Genel jeoloji, mineraloji, petrografi, kimyasal jeoloji, zemin mekaniği, paleontoloji, bitirme tezi, istatiksel jeoloji, yapısal jeoloji, hidrojeoloji, haritalama, dünya jeolojisi, Türkiye jeolojisi, hidrojeoloji, mühendislik jeolojisi   alınır ve mezun olunur. Master programı tamamen seçtiğiniz branş dan olduğu için alınacak dersleri daha çok danışman hoca tarafından yönlendirilir


Ben mühendislik jeolojisi mastır programını seçtiğim için ağırlıklı mühendislik dersleri ilave olarak inşaat mühendisliği bölümünden aldiğim geo technical  site engineering, zemin ıslahı (Soil-improvement), dersleri yani sıra  Geoteknik case study ve geology of clay derslerini aldım. Florida eyaletinde GIS ve remote sensing, fortran 77, C+ derslerin bir kısmını yarıda bırakmak zorunda kaldım


Daha sonra inşaat mühendisliğinin bölüm derslerinin tamamını aldım.

inşaat mühendisliği iki yıl temel eğitimi tamamladıktan sonra anabasliklarla zemin mekaniği,beton dersleri,çelik dizayn, sıvılarin mekaniği, hidrojeoloji, çevre dersi, statik ve dinamik dersleri, geol teknik dizayn , trafik dersi, termodinamik, harita dersi bunların dışında geology dersleri de alınıyor.Bitirme projesi son sınıf da alınıyor.Özel öğrenci olarak ilave GIS remote sensing,C+, Fortran77, sayılabilirdi.Yaklaşık olarak 102 kredi ders yüküyle mezun oluyorsunuz.

Proje Kalite Planı ulaşılması gereken proje hedeflerini ve amaçlarını; takip edilecek stratejileri, süreçleri, prosedürleri ve planları açıklamaktadır; ilgili kurallara ve düzenlemelere uygun olarak sözleşme gereksinimlerinin yerine getirilmesi amacıyla projenin yönetimi ve yürütülmesi için temel çerçeveyi ve kuralları belirlemektedir; proje için bir yol haritası sağlamaktadır ve projenin temel planlama belgesi olarak hizmet vermektedir


İnşaat sektöründe her projenin sözleşme gereği teknik şartnamesi vardır.Bunu takip edilecek Kalite Kontrol birimi şartname maddelerini yerine getirmeye çalışır.Kalite Kontrol Şefi,Proje kapsamında imal edilecek ürün ve bu ürünün karşılığı hak ediş vardır. Hak edişe girecek imalatın malzeme testleri, standartlara uygun olarak yapılmasını denetlemek ile yükümlüdür.Şartname de yer alan, Proje ömrüne yetecek kaliteye ulaşmasına aracılık edilmesi denebilir.Sorumluluk yukarıda anlatılan tanımın içinde yeralmaktadır. Bu tanıma ilave olarak is güvenliği, kalite personelinin eğitimi dahil edildiğinde projenin altından giren üstünden çıkan birim denebilir.

Çok sayıda is görüşmesi mülakat yeteneklerinizi doğal olarak artırmaktadır.İş arama ve işe alınma süreçleri  tam zamanlı(Full time) çalışma prensibi gibi algılanmalı ve bu süreci takip edenler işe rahatlıkla alındıgına tanıklık ettim. Her iş görüşmesinde işe almak isteyen taraf, mulakatı olan kişiye çapraz sorularla sınamaya çalışır.Her başarısız iş görüşmesi veya işe alınmamanızla sonuçlanan mülakat sizi daha tecrübeli, sorulara daha zeki  cevap verme ve karşınızdaki muhatabı etkilemeyi öğrenmiş,  kabiliyetinizi artırmış olarak kendinizi bulursunuz. Farkında olmadan yüz yüze olan görüşmelerde artık kendinize olan güven artmış, mülakati eksiksiz olarak  tamamlamış olursunuz. İş arama süreçleri  genellikle parasnızın az oldugu zamana denk gelirse ki genelde hep öyle olur. Tüm yeteneklerinizin o an ortaya cıkarma firsatı bulmuş olursunuz.İs arama süreçleri her zamanki gibi konjektore göre  degisebildigini unutmamakta fayfa vardir.En dikkat çeken iş görüşmelerimi örnek verebilirim.Chicago da kriz in etkisinin sürdüğü günlerde Newyork da is görüşmesine çağrıldım.Uçak gidiş geliş kalma masraflarını kabul etmeniz durumunda ancak mümkün olacağını  söyledim.Kabul edildi önce cepten harca sonra ödeme yapılacak denildi.En iyi otelde kaldım is görüşme günü 6 ayrı  şirket yetkilisiyle görüştüm. Kolidor da yürürken dahi ani meslek soruları soyut kavram soruları aniden gelir, hayal bile edemeyeceğiniz sorulara cevap aramanız  bulmanız söz konusu olabilir. Bir an kendinizi hangi  filmin sahnesini oynuyorsunuz hissi bile duydum.En sona en yetkili yönetici biriyle görüşmemde  soru  ve cevaplar bir birine girmeye  baslamisti. Soru söyle idi, MIT li bir var iken ben sizi neden iş e alayim ki sorusu son derece dikkat çekiciydi. Chicago da edindiğim bir meslek tecrübemin tam sayfa yazmam istendi.Öyle de yaptım. sonunda masraflarımı ödediler ve iş e almadılar tecrübe olarak yeni is maceralarina soluksuz devam ettim.


Bir başka mülakata, kağıt kalem o nedir bu nedir formülüyle ye başladılar. Soruları yaptım verdim.


Başka bir mülakatta, böcek bilimci doktora yapmış  beni mülakata çağırdı bir saat boyunca akıl almaz sorular sonunda; bu aptalca soruları kim hazırladı diye sordum.Böcek bilimci ben deyince işe alınmadım.Yeni mezun olmuştum inşaat bölümünden telefonlar sürekli çalıyor, işe almaya çalışan kafa avcıları arıyordu.Telefon görüşmesi de mülakatın bir parçası fakat yüz yüze görüşmeden kimse kimseyi işe almıyor. Atladim chicago gittim. İşe alındım sonuçda.


Bir başkasında paranın sonlarına yakın olsa gerek , kuzeyden birileri gel görüşelim dedi fakat aynı anda yakınlarda bir firma da mülakata çağırdı.Yakın olan firmanın insan kaynakları işe alinmam konusunda kem küm etmeye basladi.Beni bugün aldınız aldınız yoksa yarin uçakla Long island is görüşmesine gidecem deyince kontratı önüne koydu.Işe alındım.


Türkiye şartları çok farklı mülakat süreçleri oldugunu baştan kabül etmek gerekir.Şartlara göre, firma beklentilerii karşılamaya yönelik iş görüşmeleri beklenilebilinir.


Bir firma sizi işe almış ise gerçekten aradıgı kişi sizsini demektir. Bundan dolayı süreç kısa surede sizden doğru kişi oldugunuzu onaylamasıdır. Üç ihtimal vardır işe alındıktan sonra, siz şirkete uyum saglarsınız, şirket size uym saglamaz, yada her ikiside olmuyabilir.

Zorluk derecesi tamamen sizin Jeoloji konusuna ve gelecek de bu bölünün artısı ve eksileri belirliyor. Mezun oldugumda aradıklarımı bulamanın üzüntüsü oluyor. Master programını bu sıkıntılar yüzünden bıraktım diyebilirm. En alt noktada ben bir doga bilimini ve sayısal degerlendirme nedir ögrenmenin dahi yeterli olacagına yeter şart koşul derseniz. Bence zorluk ortadan kalkıyor. Zorluk dersleri geçmek veya kalmak olmadıgını kısa sürede anlıyacagınız için sorun ortadan kalkacaktır.Benim zorlandıgım bir kaç nokta vardı o da aldıgımız 1 . sınıf matematik, Kimya ve Fizik, Bilgisayar dersleri diger mühendislik ler ile ortak olmasından dolayı avaraj geçme notunu yükselmesiydi.

Mimarlık bölümü sorusu olmasına rağmen Mühendis olarak cevab yazmak uygun olacağı kanaatindeyim. Uzun süredir globalleşme üzerine çok yazılar yazıldı. Ortak nokta her bireyin diğer insan gruplarıyla ortak dil ve yazışmanın oluşacağı çekişmelerin içerisinde pek çok dillere göre İngilizce dominant hale geldi.Bilim ve teknolojinin öncülügü İngilizce konuşan Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Avusturalya ülkeleri oldugu dikkat çekmekte. Globalleşme içinde göçmenlik birinci sırada her gün basında yer almakta. Bu süreç 1980 yılından bu yana logaritmik olarak artış trendinde. An itibariyle 2. dil bilmenin neredeyse olağan olduğu dünya düzeni ortada olduğu kesin.Bu kapsamda kariyer arayışınızda bir şekilde meslekte  karşılaşacagınız  sorularnı şimdiden yok etme adına İngilizce eğitim veren yada meslek derslerini ingilizce almanız uygun olacaktır.Tecrübe karşılaştıgınız sorunu çözmek için İngilizce  bir araç olacaktır. Ne kadar çok dil aracın kullanbiliseniz size daha hızlı yol kat etmenize yol açacıktır. 

İstanbul Anadoludan gelecek yeni kayıt  için gelen ögenciler için istisnasız pahalı bir megaşehir. En az 10 bin tl olması karşılıgı dolar bazında 3000 doların altı yaşamı neredeyse zorlar kanaatindeyim. 1983 yılında ögrencilik  masraflarımla kıyasladıgımda aranın daha da açıldıgını görebiliyorum.

Güzel bir örnek ile soruyu canlandırmak da fayda var.Avantajları dez avantajlarina gore daha fazla olduğu  tartışılmaz.Ekonomik gerileme ve ilerlemeler göre inşaat mühendisliği 2 yil 5 yil aralıklarla inişli çıkışlı arz talep oluşmakta.Bu durum sadece gelişmekte olan ülkelerde değil global de de aynı şeyler oluyor denebilir.Bilinen gerçek her yeni mezun anaç yüzde üçü is olanağına sahip olmakta.Bu durum size master yapma şansını açmakta.Günümüzde master değer lisans değerine ulaşmış durumda.Inşaat sektörü Türkiyenin lokomotifi olmaya devam edecek bundan kaçışı imkansız.Amerika da diplamami aldığında bir arkadaşı aradığında bsen kutlarım dedi.Artık is bulabilirim degilmi sorusuna eh şansın biraz daha fazla demekle yetindi.ilerleyen zamanda ekonomik krizlerle değil inşaat mühendisliği her alandaki gerileme ağırlıklı olarak kendini hisssetirdi.ekonomik daralmalarda herzaman her bölüm için surekl eğitim de yer almak onerilecek en iyi fikir kanatindeyi bölüm ayırt etmeksizin.Herkeze bol şanslar.

Bu tam ardıgım soru katagorisi. Odtü maden fakültesine başlamadan hazırlıkdan atılmam, iki seçenek önüme sundu Hacettepe ve itü maden fakültesi listedeydi. Tabiki itü yü seçtim. İtü de birinci sınıf dersleri tam bir maceraydı. Ayazaga kampüsüne dolmuş ile gitmek gelmek, Kimya dersinden 100 üzerinden 0.025 not alan biri olarak rekor kırmam. Kimya dersine giren hocanın sadece tahtaya ders anlatan tavrı ve yüzünüzü biraz bize çevirin dedigimde beğenmiyorsan çıkabilirsin demesi ve bende dersi terk edip çıkan biri olarak tatlı anılar arasında olan anıdır. Sınavlarla,  itü den yine odtü  jeoloji bölümüne dömebilmem sonrasında, aklımda itü de bazı hocaların  ciddi ego problemi oldugunu görmek  tatlı anı olarak kaldı. Niçin odtü kısmında bahsettigimde  bölüm ayırt etmeden odtü de okumak inanılmaz zor ama bir o kadar da keyfli diyebilirim.

Benzer Kişiler

Kıvanç Harputlu
Kıvanç Harputlu
Music Category Manager, Nokta
Kıvanç Doğan
Kıvanç Doğan
DenizAşırı Stajyeri, DenizBank
Emrah Sarıbaz
Emrah Sarıbaz
UX Designer & Strategist, Userspots
Bengisu Hancı
Bengisu Hancı
TKB - Şube Teftişleri Müfettiş Yardımcısı, DenizBank
Zeynep Özatay
Zeynep Özatay
DTDM Grad 2020, PepsiCo
Soner Uyar
Soner Uyar
Görev ve Silah Sistemleri Başmühendisi, TUSAŞ
Merve Karaahmetoğlu
Merve Karaahmetoğlu
İşe Alım Uzmanı, TUSAŞ
Ahmet Giray Ölmez
Ahmet Giray Ölmez
Doğu Avrupa Bölgesi Ticari Lideri, Pfizer
Sinem Yeldan
Sinem Yeldan
İşe Alım Uzmanı, TUSAŞ
Sezen Öztürk
Sezen Öztürk
Finans İş Ortağı & Yöneticisi, AstraZeneca
Göksu Karadağ
Göksu Karadağ
Siber Güvenlik Uzmanı, Vodafone
Alper Eroğlu
Alper Eroğlu
Beauty & Personal Care Marketing Director, Turkey, Iran and Central Asia, Unilever
Hasan Sarıtepe
Hasan Sarıtepe
Trade Marketing Team Leader (Ticari Pazarlama Takım Lideri) / RB Turkey Hygiene, Reckitt Türkiye
Başak Naz Aksu
Başak Naz Aksu
People & Culture INKOMPASS, Philip Morris Türkiye
Yiğit Arslan
Yiğit Arslan
Yönetici Ortak, Opsago
İrem Kaya
İrem Kaya
Müfettiş Yardımcısı, Garanti BBVA
Emrah Baran
Emrah Baran
Uygulama Geliştirme İnternet, Mobil ve Çağrı Merkezi Uygulamaları Grup Müdürü, ING
Nihal Temur
Nihal Temur
Supply Chain Vice President, Unilever
Aslı Gülen Gündüz
Aslı Gülen Gündüz
Dijital Pazarlama Bölüm Müdürü, DenizBank
Okan Özyurt
Okan Özyurt
Ticari Pazarlama ve Kanal Aktivasyon Müdürü, PepsiCo