Anlatsın
Giriş
Fatih Aydemir
Fatih Aydemir
Üretim Direktörü Asistanı, Mercedes-Benz Türk
Yasin Emir Arıtürk
Yasin Emir Arıtürk
PEP Uygulama Yaygınlaştırma Hizmetleri (Rollout) Stajyeri, Mercedes-Benz Türk
Ece Uysal
Ece Uysal
PEP Satış Stajyeri, Mercedes-Benz Türk
İnan Kılıç
İnan Kılıç
PEP Bilgi Teknolojileri Yönetimi Stajyeri, Mercedes-Benz Türk
Aslı Akyol
Aslı Akyol
Hayat'ı Keşfet Kalite Stajyeri, Hayat
Sude Şahin
Sude Şahin
Hayat'ı Keşfet Bilgi Teknolojileri Stajyeri, Hayat
Lara Çelikyay
Lara Çelikyay
Hayat'ı Keşfet İhracat Stajyeri, Hayat
Ahmet Varol
Ahmet Varol
Hayat'ı Keşfet Finansal Kontrol Stajyeri, Hayat
Merve Çetindağ
Merve Çetindağ
Hayat'ı Keşfet İnsan Kaynakları Stajyeri, Hayat

İlk staj yaptığım yer bir ekonomi dergisiydi ve henüz yeni liseden mezun olmuş, 17 yaşındaydım. Çalışanların büyük çoğunluğunun yaşı o zamana göre çok büyük olduğundan insanlara nasıl hitap etmem gerektiği konusunda baya zorlanmıştım. Abi - abla diye hitap etsem olmuyordu, hanım-bey desem o kadar ciddi bir ortam yoktu. İlk haftalar bunun epey bir zorluğunu çekmiştim. 


Sonraki staj deneyimim ise bir prodüksiyon ajansıydı. Orda da çalışma saatleri epey zorlamıştı. Sete çıkmadan önce hazırlık aşaması çok kaotik gelmişti. İşe kaçta gelip gittiğin çok önemli değildi ama genelde geç saatlerde gidip, geç saatlerde çıkıyorduk. Bazı günler hiçbir şey yapmadan bütün gün oturuyorduk veya ufak tefek işler oluyordu. Ama bu ufak tefek işleri hep erteleye erteleye geç saatlere bırakıyorduk. Set günleri ise tamamen felaketti. Sabah 4'te başlayıp gece 1'de,2'de biten bir çalışma temposu vardı. Daha sonra ise işin post-prodüksiyon tarafı başlıyordu. 2'de biten işin ardından sabah 7'de post-prodüksiyon başlıyor ve gün boyu sürüyordu. İş temposu ve çalışma saatlerinin baya bir "esnek" olması beni çok zorlamıştı.


Üniversite yıllarında hep reklam setlerinde çalışmayı düşünüyordum. Staj deneyimimin ardından setlerin bana uygun olmadığını görmüştüm. Bu yüzden kendinize uygun olabileceğini düşündüğünüz iş alanlarında üniversitede okurken mutlaka staj yapın.

Sigorta da yapmıştım. Araçlara sigorta yapma konusunda zorlanmıştım.

Ben lisede Acil Tıp Teknisyeni olarak hastane acili, kadın doğum,ameliyathane,onkoloji ve genel cerrahi aynı zamanda hastane ambulansında çalıştım.Beni en çok zorlayan görev tanımıma uymayan işlerin yaptırılması ve hastanelerde personellere karşı olan saldırgan tutumdu.Şimdi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi okuyorum yaz stajı planım var umarım iş tanımına uygun çalışır ve kendimi geliştirebileceğim fırsatlar olur.

3 ayrı staj yaptım. 30 gün bir devlet kurumunda, 20 gün savunma sanayisinde ve 14 hafta kadar bir özel şirkette bulundum. Hepsinde ortak problemim verimsizlikti. Çalışanlar kadar bilgi birikimi olmadığı için iş vermiyorlardı. Ufak tefek konular ile uğraşıp gününü geçirmemi beklediler. Fazla iş peşinde koşturduğum için angarya veren veya gelmememi tavsiye eden çok oldu. İşi öğrenebileceğim doğru insanı bulmak stajlarım sırasında beni en zorlayan kısımdı.

Bir devlet kurumunda çevirmenlik stajı yaptım ve en çok zorlayan şeylerden biri verim alamamak, daha doğrusu yararlı olamamaktı. Yaptığım çevirilerin kullanılması yönündeki talebim, yeterince tecrübeli olmadığım nedeniyle geri çevrildi ve çevirdiğim her şeyin staj dosyam dışında staj yaptığım kuruma yararının olmayacağı söylendi. Bir diğer sorun da belli görev vs vermemeleriydi. İlk günlerde birimler tanıtıldı ama sonrası için nereden nasıl verim alacağımı bilemeden alakasız çalışma alanlarından yeni çalışanlar tanıyarak ve farklı meslekleri öğrenerek geçti. Çeviri anlamında ne öğrendiysem deneye yanıla oldu biraz. 

Beril Ece
Beril Ece
Stajyer çevirmen, TRT